27/02/2021

Kobiety objaśniają mi świat

Scena Główna

„Kobiety objaśniają mi świat” to spektakl stworzony w całości przez kobiety i z czerpiący z twórczości artystek z całego świata. Obok historii o kobietach, które żałują, że zostały matkami, wyznaniu dziewczyny, która z pełną świadomością weszła w świat prostytucji i historii kobiety, która dorobiła się na pornografii, usłyszymy na żywo wykonania piosenek prawdziwych legend muzyki – Niny Simone, PJ Harvey czy Patti Smith.

Spektakl przepełniony jest niezwykłą energią, która udziela się widowni:

„Jestem pod wielkim wrażeniem. Wspaniały spektakl z udziałem pięciu perełek. Świetne role, niesamowite głosy. Brawa! Pani reżyser Iwona Kempa to gwarancja sukcesu. Polecam „Kobiety objaśniają mi świat”. Powinna to zobaczyć każda kobieta – i starsza, i młodsza” – z wypowiedzi Aleksandry Łopuszyńskiej.

Za to ToMasz w Krakowie na swoim profilu na Facebooku pisze tak (fragmenty): „Barwne teksty rozśmieszają publikę co kilka chwil, lecz jednocześnie przeszywają trafnością, dając do myślenia. „Atrakcyjna to jest oferta w sklepie mięsnym w poniedziałek rano, jeszcze nieprzebrana”, „Mężczyźni nie mają ciała. Nie mają wieku ani tuszy. Byle buc z gębą czerwoną od alkoholu, łysy, obleśny, z wielkim brzuchem, swobodnie komentuje wygląd dziewczyn”- to tylko kilka wyrazistych przykładów.

Sztuka „Kobiety objaśniają mi świat” jest manifestem, jest krzykiem, że kobiecością jest to, co kobiety za nią chcą uważać, że po męsku ułożony świat im nie odpowiada i nam (facetom) również nie powinien odpowiadać. […] Aktorki stworzyły najprawdziwszy band i wyróżnić je trzeba zdecydowanie jako zespół, szczególnie, że na scenie widzimy trzy pokolenia. Spektakl ma power, nie wchodzi w nudę i jest przepełniony treścią. Iwona Kempa objaśniła spory kawałek świata. Kobiety dostały głos na wyłączność i to wykorzystały.”

27/02

2021

Obsada

Martyna Krzysztofik

Katarzyna Galica

Alina Szczegielniak

Anna Tomaszewska

Katarzyna Zawiślak-Dolny

Kinga Piekarz (gitara)

Liliana Zieniawa (perkusja)