Obserwator – performans

Scena Główna

OBSERWATOR. Nie wiem, po co przychodzę, ale jestem tutaj

 

performans: Łukasz Błażejewski aka Prince Negatif
muzyka: Sławomir Kupczak
reżyseria światła: Wojciech Kiwacz
realizacja dźwięku: Bogdan Czyszczan
charakteryzacja: Kaja jałoza i Artur Świetny
asystentka: Emilia Sarga
obsada: Michał Chadam (saksofon), Wiktor Chirowski (klawesyn), Dominika Dudek (altówka), Lady Ma-ga (performerka), Janusz Marchwiński (wokal)

Dość pewne jest, że przynajmniej począwszy od górnego paleolitu, około 30 000 lat temu, Homo sapiens był częstym i uważnym obserwatorem nieba. Zasada antropiczna mówi, że wszechświat może istnieć tylko jeśli zawiera świadomego obserwatora. Czy ludzkie ciało posiadające własne centrum i punkt widzenia może stanowić o być albo nie być kosmosu? Czy człowiek może być świadomością kosmosu?

Pytania o sens definiujemy w coraz to inny sposób. Nie mieszcząc się w zastanych definicjach, poszukujemy własnego pola widzenia. Mierzymy się z perwersyjnie bezkresnym niebem, które wyzwala poezje. A może to tylko mechanizm obronny przed frustrującą niewiadomą. I choć nie wiemy po co przychodzimy, to jesteśmy tutaj.

Projekt „Obserwator” to interdyscyplinarny spektakl performatywny z udziałem instrumentów klasycznych i muzyki elektronicznej, który został sfinansowany ze środków pochodzących ze Stypendum Twórczego Miasta Krakowa 2023.

UWAGA głośna muzyka, stroboskop, mocne światła, dym, 16+