Pałac Nieśmiertelności
Obiady czwartkowe w Pałacu Nieśmiertelności przy ulicy Krakowskiej 13 to nie tylko spotkania przy stole z dobrym poczęstunkiem i trunkiem, ale także pełne inspiracji wykłady wybitnych osobistości ze świata nauki, sztuki, medycyny, filozofii czy religii. Podczas wspólnego obiadu uczestnicy będą mogli porozmawiać na temat nieśmiertelności ciała, duszy, umysłu ze specjalnie zaproszonym na te okoliczność gościem. Partnerem Obiadów Czwartkowych jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
Obiady Czwartkowe to nasze spotkania przy stole nawiązujące do słynnych posiedzeń organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Odbywały się one zazwyczaj w czwartki na Zamku Królewskim lub w Łazienkach, a brała udział w nich elita intelektualna i artystyczna tamtych czasów – m.in. Ignacy Krasicki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic i inni. Celem tych obiadów było promowanie oświecenia, rozwoju nauki, sztuki i literatury w Polsce. Można było je uznać za polski odpowiednik francuskich salonów literackich – miejsce rozmów, debat i wymiany myśli, które miały wpływ na reformy w Rzeczypospolitej.
19 czerwca w Boże Ciało o godz. 18:00 Pałac Nieśmiertelności (ul.Krakowska 13)- dr Ada Florentyna Pawlak
„BOSKIE CIAŁO. Transhumanizm i algorytmy piękna”. W dobie cyfrowej rewolucji nasze ciała i tożsamości poddawane są nieustannej redefinicji. Czy idea „boskiego ciała” staje się dziś osiągalna dzięki technologii, czy raczej staje się narzędziem opresji pod dyktando algorytmów? Podczas wykładu przyjrzymy się, jak transhumanizm – nurt zakładający przekroczenie biologicznych ograniczeń człowieka – wpływa na nasze postrzeganie cielesności, estetyki i piękna.
Menu przygotuje Łukasz Błażejewski- malarz, scenograf, kostiumograf, Artdirector Teatru Nowego Proxima i Pałącu Nieśmiertelności:
- Przystawka:
- Obiad:
- Wino białe lub czerwone.
dr Ada Florentyna Pawlak – antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji. Wykładowczyni akademicka (Psychologia i Informatyka, Uniwersytet SWPS; Trendwatching&Future Studies AGH; Współpraca człowieka z maszyną, Business Process Automation WZ UŁ; Business AI w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie). Badaczka w Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją UŁ; Associate Researcher Collegium Civitas w Warszawie. Kierowniczka merytoryczna studiów podyplomowych „Sztuczna inteligencja w biznesie” Collegium Da Vinci. Członkini założycielka Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Publikowała w Springer, Routledge. Według „Forbes Women” jedna z 22 najbardziej wpływowych Polek w obszarze nauki i biznesu w 2022 roku, wyróżniona w rankingu Top100Woman in AI in Poland, Laureatka projektu Jutronauci Gazety Wyborczej&Kulczyk Investment. Miłośniczka rzeki Wisły, literatury pięknej i działań w paradygmacie art@science.
19/06
2025
