NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim

Scena Główna

Scenariusz: Ziemowit Szczerek; reżyseria: Piotr Sieklucki; scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski; muzyka: Paweł Harańczyk; choreografia: Karol Miękina; reżyseria światła: Wojciech Kiwacz; charakteryzacja: Arut Świetny

„NaXuj czyli miejsce dyslokacji rosyjskiego okrętu wojennego”

Dawniej komik, aktor.  Teraz  bohater w oczach całego świata. Jego odwaga urzekła i stała się symbolem Wolnej Ukrainy, a on sam symbolem niezłomności.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest nie tylko bohaterem Ukrainy, ale każdego wolnego, demokratycznego kraju. W ostatnich miesiącach, jako niezbyt popularny i lubiany Prezydent wśród swoich rodaków, stał się Superbohaterem i ich narodowym przywódcą.

Autorem scenariusza jest Ziemowit Szczerek, autor m.in. głośnych książek „Siódemka”, czy „Przyjdzie Mordor i nas zje”, laureat kilkunastu prestiżowych nagród dziennikarskich i literackich. W Teatrze  był autorem głośnego spektaklu „Wiedźmin. Turbolechita” o historii polskiego superbohatera, mierzącego się z polskimi demonami i polską historią.

W  czarno groteskowym spektaklu Prezydent ZE mierzy się ze swoją tożsamością, aktorską karierą, która przypadkiem zaprowadziła go na fotel prezydencki, a także ze swoimi korzeniami jako rosyjskojęzyczny Żyd.  Bohaterami, opórcz Prezydenta Ukrainy, są jeszcze Upiór Kijowa, Sobowtor Putina, polski artysta Hołodzimierz „co przywozi pomoc i bardzo chce żeby go za to chwalono” a także upiory Rasputina i Bohuna, którzy stoczą ze sobą walkę o kozackie lub rosyjskie przywództwo.  W spektaklu usłyszymy ukraińskie pieśni a na  na scenie zobaczymy ukraińskich tancerzy.

Nagroda za reżyserię spektaklu podczas Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia!

Pisał o nas The Washington Post

 

Czas trwania 90 min

Obsada

Michał Felek Felczak

Prezydent ZE

Katarzyna Krzanowska

Upiór Kijowa

Sławomir Sulej

Putin

Karol Śmiałek

Rasputin

Jacek Stefanik

Jur Bohun

Piotr Sieklucki

Polak

Stanisław Iwanicki, Kostya Mayorov, Volodymyr Ryga

Ukraińscy tancerze

Maksymilian Stępień

Chłopiec