Murem za kobietą. Rzecz o Barbarze Ubryk

Scena Berlin

Scenariusz – Weronika Murek; Reżyseria – Julia Mark; W roli Barbary Ubryk – Katarzyna Chlebny; Opracowanie Muzyczne/ aranże – Paweł Harańczyk; Projekcje, zdjęcia – Tomasz Schaefer

Sto pięćdziesiąt lat temu policjanci wtargnęli do celi w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych, opodal dzisiejszej ulicy Kopernika. Gołe ściany, zamurowane okno, rozrzucona na podłodze słoma i odchody – a w tej „scenografii” zagłodzona naga kobieta.  Barbara Ubryk spędziła w tych warunkach dwadzieścia lat.

Przyjęło się o niej myśleć jak o chorej psychicznie, ale jak było naprawdę? Może choroba pojawiła się na skutek wieloletniej izolacji? Dlaczego – mimo jednoznacznych dowodów obciążających Karmelitanki – umorzono śledztwo w jej sprawie? I wreszcie – czemu archiwa krakowskich Karmelitanek są wciąż zamknięte?

Historia ubezwłasnowolnionej i odizolowanej kobiety wstrząsnęła ówczesną Polską i odbiła się szerokim echem na świecie. Pomimo upływu lat temat okazuje się nadal aktualny. Pytanie o to, co dzieje się w głowie kobiety skazanej na wykluczenie pozostaje otwarte…

Katarzyna Chlebny – znana przede wszystkim z magnetycznej Macabry Dolorosy – po raz kolejny porusza kontrowersyjny, niełatwy temat.

Spektakl powstał  w ramach realizacji  Stypendium Twórczego Miasta Krakowa dla Katarzyny Chlebny oraz środków Teatru Nowego Proxima.