Kruchość wodoru. Demarczyk

Scena Główna

Scenariusz, reżyseria: Katarzyna Chlebny; scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski; ruch sceniczny: Karol Miękina;  aranże muzyczne: Paweł Harańczyk; reżyseria światła: Wojciech Kiwacz; realizacja dźwięku: Bogdan Czyszczan; video: Tomasz Głodek; asystent/produkcja: Agnieszka Karpierz. charakteryzacja: Artur Świetny; obsada: Katarzyna Chlebny i Piotr Sieklucki.

Czy dążenie do doskonałości może zabić?

Ewa Demarczyk-Czarny Anioł polskiej piosenki. Niebywała siła głosu, osobowości, interpretacji! Niekwestionowana Gwiazda znana i uwielbiana przez miliony odbiorców w Polsce i zagranicą.

Wszyscy zastanawiają się, dlaczego zniknęła? Dlaczego odeszła? Przed kim chowała się przez te wszystkie lata, kiedy czekaliśmy na Jej wielki powrót? Może pod czarnymi skrzydłami kryła się skrzywdzona biała ptaszyna, której dążenie do doskonałości było Jej największą korozją?

Dlaczego zniknęła? Dlaczego odeszła? Przed kim chowała się przez te wszystkie lata kiedy czekaliśmy na Jej wielki powrót? Jaka siła jest w stanie skruszyć tak wielki talent? To kolejny, po „Korze. Boskiej” autorski spektakl Katarzyny Chlebny.

„Aktorka w przejmujący sposób prezentuje kilka piosenek z repertuaru Demarczyk, który wprawdzie nie był ogromny, jednak siłą krakowskiej piosenkarki była jakość wykonań. Śpiewając, nie odgrywa scen z występów, mierzy się z wewnętrznym głosem, który nieustannie ją krytykuje, poniża i wytyka najmniejsze potknięcia. W tej roli Piotr Sieklucki, niemalże znęca się nad artystką, zatrzymuje ją w najdonioślejszych momentach śpiewania, kiedy ta wyłapie fałszywie brzmiącą głoskę. Ta nieustająca tortura towarzyszy piosenkarce, pokazuje pogoń za osiąganiem wyżyn i utrzymaniem doskonałego poziomu, mimo upływającego czasu.

Istotą spektaklu Teatru Nowego jest nie tyle biografia, ile portret zagubionego perfekcjonisty, zatraconego w pokonywaniu samego siebie, jaką osobą mogła być i Ewa Demarczyk. Wizerunek tak przeraża i zmusza do zatrzymania się, wzięcia oddechu i odpuszczenia, choć na jeden moment” (z recenzji Paweła Kluszczyńskiego)

Czas trwania: 80 min

Obsada

Katarzyna Chlebny

Piotr Sieklucki