Kordian

Scena Główna

„Kordian” Juliusza Słowackiego, Reżyseria: Robert Traczyk; scenografia: Marta Czujowska, Adrian Lewandowski; muzyka: Miłosz Majchrzak, Krzysztof Paździora; obsada: Patrycja Bukowczan, Bartosz Jędraś, Michał Kurek, Miłosz Majchrzak

„Kordian” Juliusza Słowackiego  jest historią romantycznego czynu spiskowca obezwładnionego moralną rozterką zbrodni w imię dobra ojczyzny. Figura jednostki jako wyzwoliciela jest obecna nie tylko w literaturze romantycznej, ale też w wielkich legendach choćby o Robin Hoodzie czy Janosiku. Opowieści te poruszają wyobraźnię milionów osób na całym świecie, ponieważ odpowiadają na nasze zapotrzebowanie na człowieka- obrońcę, który kiedy trzeba posunie się do aktu terroru zdejmując odpowiedzialność ze społeczeństwa.

Reżyser w spektaklu zastanawia się, jak wyglądałby świat, w którym Polska znajdowałaby się pod zaborami? Czy żylibyśmy opromienieni ciepłem narodu, który nie istnieje, a poeci tworzyliby dzieła, gdzie opisywaliby jaka Polska byłaby piękna, gdyby była? Czy istnieliby ludzie romantycznie wysadzający się w wagonach Deutsche Bahn? Czy działacze niepodległościowi wydawaliby oświadczenia „No in my name”, „We don’t support killing people”?”

Premiera powstała w ramach projektu „ZPTeatru Nowego” skierowanego do młodych, debiutujących twórców. Finansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury