14/09/2024

Kora. Boska

Scena Główna

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chlebny/ Scenografia i kostiumy/ Łukasz Błażejewski/ Aranże: Paweł Harańczyk/ Ruch sceniczny: Karol Miękina/ Charakteryzacja: Artur Świetny.

Kora po śmierci staje u wrót nieba, gdzie czekają na nią Trzy Maryjki. Bardzo strojne. Jak malowane: Matka Boska Częstochowska, Matka Boska Fatimska i Matka Boska z Guadalupe. Postawiona przed groteskowym Sądem Ostatecznym Kora wraca w piosenkach i wyznaniach do ziemskich wspomnień. Nareszcie ma okazję do opowiedzenia swojego życia tym, które mogły uczynić je lepszym… Spektakl jest opowieścią o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie; to baśniowa historia o miłości, tęsknocie, niemocy i żalu.

Trzy Maryje symbolizują trzy różne postawy i trzy różne sfery życia. Trzy Cnoty Boskie. Matka Boska Częstochowska to Wiara – Kościół, Polska, polityka, system. Matka Boska Fatimska to Nadzieja – naiwność, czystość, dziecko i tęsknota. Matka Boska z Guadalupe to Miłość – prawdziwa wolna miłość, muzyka, szaleństwo i indiański trans…

W spektaklu usłyszymy największe przeboje Maanamu śpiewane przez Katarzynę Chlebny.

„Kora. Boska” to spektakl szalony, łamiący wiele konwencji, a przede wszystkim zuchwale pogrywający sobie z chrześcijańskim wyobrażeniem o Sądzie Ostatecznym. Wizja ta w połączeniu z piosenkami Maanamu stanowi prawdziwą mieszankę wybuchową.

„To spektakl nie tylko o Korze, to również przedstawienie o kobietach, wierze, nadziei, miłości. Sporo w nim akcentów humorystycznych. To propozycja, która z jednej strony pozwala przypomnieć wielką wokalistkę, nieco poznać jej biografię, z drugiej przedstawia ludzką twarz boskości. Bliską nam, ludziom”.

Uwaga. Podczas spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe oraz intensywne zadymienie sali.

Czas trwania spektaklu: 100 minut

 

*rekomendowany dla widowni powyżej 16. roku życia

 

 

14/09

2024

Obsada

Katarzyna Chlebny

Kora

Piotr Sieklucki

Matka Boska Częstochowska

Łukasz Błażejewski

Matka Boska z Guadalupe

Paweł Rupala

Matka Boska Fatimska