Pałac Nieśmiertelności
Obiady czwartkowe w Pałacu Nieśmiertelności przy ulicy Krakowskiej 13 to nie tylko spotkania przy stole z dobrym poczęstunkiem i trunkiem, ale także pełne inspiracji wykłady wybitnych osobistości ze świata nauki, sztuki, medycyny, filozofii czy religii. Podczas wspólnego obiadu uczestnicy będą mogli porozmawiać na temat nieśmiertelności ciała, duszy, umysłu ze specjalnie zaproszonym na te okoliczność gościem. Partnerem Obiadów Czwartkowych jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
Obiady Czwartkowe to nasze spotkania przy stole nawiązujące do słynnych posiedzeń organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Odbywały się one zazwyczaj w czwartki na Zamku Królewskim lub w Łazienkach, a brała udział w nich elita intelektualna i artystyczna tamtych czasów – m.in. Ignacy Krasicki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic i inni. Celem tych obiadów było promowanie oświecenia, rozwoju nauki, sztuki i literatury w Polsce. Można było je uznać za polski odpowiednik francuskich salonów literackich – miejsce rozmów, debat i wymiany myśli, które miały wpływ na reformy w Rzeczypospolitej.
26 czerwca godz. 18:00 Pałac Nieśmiertelności (ul.Krakowska 13)- prof. Grzegorz Gajos
„Dieta śródziemnomorska i wino – eliksir zdrowia czy złudzenie? O jedzeniu, radości życia i zdrowym sercu” rozmawiać będziemy z prof. dr hab. n. med. Grzegorzem Gajosem, kardiologiem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Menu przygotuje Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima, aktor, reżyser, pedagog.
-
- Przystawka: focaccia, deska serów włoskich, śródziemnomorska sałatka.
- Obiad: Risotto wegetariańskie/ Risotto z krewetkami
- Wino białe lub czerwone (region: południowe Włochy)
- Zielona herbata
Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos – kardiolog z zawodu i winoznawca z zamiłowania. Jest profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu, Prodziekanem ds. nauki i rozwoju Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz czynnym lekarzem w Klinice Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, gdzie na co dzień leczy pacjentów i prowadzi badania naukowe. Jego badania naukowe koncentrują się na kardiologii oraz wpływie stylu życia i diety na zdrowie. Był wielokrotnie nagradzany za wkład w rozwój medycyny, szczególnie w zakresie chorób serca i naczyń.
26/06
2025
