Zapowiedzi nowego sezonu

Krzysztof Głuchowski, Iwona Kempa, Grzegorz Jarzyna, Łukasz Błażejewski, Katarzyna Chlebny i Piotr Sieklucki, czyli nowy sezon w Teatr Nowym Proxima.


26 października Teatr zaprosi na pierwszą premierę sezonu „Komediantka” wg A. Czechowa i T. Bernharda. Będzie to premiera nowego cyklu promującego młode talenty: „Nowe objawienia”. Na scenie zobaczymy Zuzannę Jagusiak i Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie. „Nowe objawienia” to program corocznych premier, którym odkrywać będziemy przyszłe gwiazdy polskiego teatru. Młode talenty, wyłamujące się standardowym schematom aktorstwa, mierzyć się będą na scenie z mistrzami.

W listopadzie odbędzie się premiera „Obserwator” Łukasza Błażejewskiego, artysty- scenografa i performera . „Obserwator” to interdyscyplinarny performans, który łączy różne techniki i narzędzia artystyczne, takie jak scenografia, kostiumografia, performans i malarstwo.

W grudniu zobaczymy nowy spektakl Katarzyny Chlebny „Nie pytaj”. Artystka znana ze spektakli „Kora. Boska” i „Kruchość wodoru. Demarczyk” zmierzy się z twórczością i życiem Grzegorza Ciechowskiego. W grudniu również odbędzie się cykl spotkań i wydarzeń performatywnych o… jedzeniu. „Przez żołądek do ciała” to interaktywna instalacja food art w przestrzeni teatru oraz cykl spotkań poświęconych roli zmysłowego doświadczenia i jedzenia w kulturze. Kaja Jałoza zabierze nas w świat artystycznych kulinariów.

Po nowym roku do Teatru Nowego wróci Iwona Kempa, która przygotuje spektakl o miłości, „Bo to w miłości jest najstraszniejsze”.

Sezon zamknie premiera Grzegorza Jarzyny „Wchodzi koń do baru” Grosmana z udziałem Adama Woronowicza.

Swoje spektakle Teatr Nowy Proxima pokaże m.in w Gdańsku (Teatr Szekspirowski), Warszawie (Teatr Studiu), Słupsku („Scena Wolności” Nowy Teatr), Rzeszowie ( Festiwal arcydzieł Teatr Siemaszkowej), Wrocławiu (ATM Studio), Lublinie (Teatr Stary).

LIST ARTDIREKTORA ŁUKASZA BŁAŻEJEWSKIEGO:

TEATR OSOBOWOŚCI

Witajcie w Teatrze Nowym Proxima – miejscu niezależnym i niepokornym. Dzisiaj, 1 września, gdy wkraczamy w kolejny sezon teatralny, chcemy Wam opowiedzieć o teatrze, który ma osobowość. Nasz teatr jest prawie pełnoletni, ma 17 lat i pozwalamy mu być autonomicznym, bo wierzymy, że to właśnie jego indywidualność czyni go tak wyjątkowym. Podobnie jak nasz charakterystyczny na skalę światową Kraków, doceniamy i pielęgnujemy swoje korzenie, nie boimy się wyrażać swojego zdania i stawiać na kulturę dyskusji. Teatr Nowy Proxima to inicjatywa oddolna, wywodząca się z pasji i misji. Nasze działania mają za zadanie angażować, prowokować, inspirować i wywoływać emocje. Pragniemy stawiać trudne pytania, wspierać mniejszości, poruszać aktualne tematy i komentować rzeczywistość. Nasza misja to sztuka jako środek do społecznego rozwoju i postępu cywilizacyjnego. Teatr nasz jest społecznością zbudowaną przez małą grupę ludzi, których łączy pasja do sztuki, a także przez wszystkich tych, którzy nas wspierają. Nasz teatr stał się platformą wymiany myśli, miejscem spotkań ludzi o różnych poglądach, którzy szanują indywidualność i samodzielne myślenie. W ostatnim czasie skupiamy się na postaciach, które na trwałe zapisały się w historii. Opowiadamy historię Kory Olgi Jackowskiej, Ewy Demarczyk, Freddiego Mercury’ego, Prezydenta Zełeńskiego, Kazika Staszewskiego. W tym nowym sezonie chcemy kontynuować opowiadanie historii innych niezwykłych osobowości, które przekraczały granice, zmagając się z własnymi demonami. Nazywam się Łukasz Błażejewski i z dumą współtworzę ten teatr pełen nietuzinkowych osobowości. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w dążeniu do realizacji naszych celów. Zapraszam Was do wspólnego odkrywania sztuki, kultury i pasji w Teatrze Nowym Proxima. Zapraszam was do zanurzenia się w osobowości tego miejsca i pozostania w nim na dłużej, by wspólnie kształtować jego teatralną historię”. Zapraszam Was do naszej Literackiej, gdzie rozmowy są szczere i inspirujące. Zapraszamy Was do wspólnego odkrywania świata osobowości – świata Teatru Nowego Proxima.

Łukasz Błażejewski , ArtDirektor