Wyborcza o wakacjach Teatru

Kraków. Teatr Nowy Proxima gra przez całe latoTrzy premiery, wystawa plakatów Łukasza Błażejewskiego, powrót frekwencyjnych hitów, warsztaty rękodzieła dla dzieci. Gramy i jesteśmy dla widzów przez całe wakacje! – mówi Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima i zaprasza na spektakle w krakowskim sezonie letnim.

We wrześniu minie pięć lat, odkąd Teatr Nowy Proxima przeniósł się z piwnicy przy Gazowej 21 do budynku przy Krakowskiej 41. Z zastanego tam gruzowiska Piotr Sieklucki przy pomocy Janusza Marchwińskiego i firmy Proxima stworzył scenę na 120 osób, a potem Kawiarnię Literacką i księgarnię Bookbook, klub muzyczny i działającą od ubiegłego roku Scenę Berlin mieszczącą 70 widzów.Hitowe spektakle: Biografia Guns N’Roses z rewelacyjnym Tomaszem SchimscheineremNa podsumowanie działalności przy Krakowskiej przyjdzie jeszcze czas. Teraz stęsknieni za publicznością artyści zapraszają do teatru. W ten weekend na scenę wróciły spektakle, które były grane zaledwie kilka razy, tuż przed trzecim lockdownem.

W repertuarze m.in. „Dziś Wielka Rewia” oraz „Sex, dragi i apetyt na destrukcję, czyli intymna biografia Guns N’ Roses”.- Widzowie fenomenalnie reagują na ten spektakl, to nasz frekwencyjny hit. Tomasz Schimscheiner w roli Stevena Adlera, perkusisty zespołu, jest znakomity – podkreśla Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima, reżyser spektaklu. Na scenę wrócą też tytuły, na które bilety wyprzedały się w mgnieniu oka. W lipcu będzie można obejrzeć m.in. „Dług” Jana Klaty (27 i 28 lipca) z oscarowym Bartoszem Bielenią, Moniką Frajczyk, Marcinem Czarnikiem i Mają Pankiewicz w rolach głównych oraz „Wiedźmina. Turbolechitę” z popisową rolą Juliusza Chrząstowskiego. Pierwsza wakacyjna premiera: Zagłodzona naga kobieta Pierwsza wakacyjna premiera będzie bardzo kobieca. Reżyserka Julia Mark na podstawie scenariusza Weroniki Murek opowie wstrząsającą historię Barbary Ubryk, zakonnicy więzionej przez ponad dwie dekady w murach klasztornych.- Sto pięćdziesiąt lat temu policjanci wtargnęli do celi w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych, nieopodal dzisiejszej ulicy Kopernika. Gołe ściany, zamurowane okno, rozrzucona na podłodze słoma i odchody – a w tej „scenografii” zagłodzona naga kobieta. Barbara Ubryk spędziła w tych warunkach dwadzieścia lat – przypomina losy karmelitanki reżyserka. W roli głównej wystąpi znana z roli Macabry Dolorosy Katarzyna Chlebny.

Sezon letni z „Monachomachią”W połowie lipca na scenie Nowego w roli reżyserki zadebiutuje Justyna Łagowska. Przy Krakowskiej 41 wystawi „Monachomachię” Ignacego Krasickiego. – Po raz pierwszy od kilku lat sięgamy po klasykę. W rolach głównych zobaczymy Tomasza Schimscheinera, Juliusza Chrząstowskiego oraz Romana Gancarczyka, którzy wcielą się w… mniszki. Trzecia wakacyjna premiera będzie kolejną muzyczną biografią. Tym razem teatr opowie historię Ozzy’ego Osbourne’a, a jego piosenki zaśpiewa naczelny głos Nowego, Piotr Sieklucki. „Alfabet według Ozzy’ego, czyli jebacadło Osbourne’a” autorstwa Sławomira Chwastowskiego w sierpniu. Plakaty i poduszki na prezent od Teatru Nowego ProximaTeatr Nowy Proxima po raz kolejny otworzy się na sztukę. W przestrzeni Sceny Berlin, ale też na korytarzach siedziby teatru już od jutra będzie można oglądać wystawę prac Łukasza Błażejewskiego. Grafik i ilustrator jest autorem plakatów do spektakli granych na deskach Nowego.- Postanowiliśmy podzielić się naszymi pięknymi plakatami z widzami. Od soboty będzie można oglądać je w przestrzeni teatru, ale też kupić po spektaklach, nawet z autografem aktorów. Po każdej sztuce na publiczność będzie czekać limitowana kolekcja 100 plakatów.

Niebawem będziemy też sprzedawać poduszki z wzorami autorstwa Łukasza Błażejewskiego. To świetny gadżet na prezent – zapewnia dyrektor. Plakaty będzie można oglądać przez całe wakacje. Lato z warsztatami: Trening dla dłoni i konkurs młodych reżyserówRazem z Narodowym Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi teatr zorganizuje letnie warsztaty rękodzieła dla dzieci od 7 do 12 lat. Hasłem spotkań są mięśnie dłoni. – W planie m.in. malowanie na szkle, rzeźba czy szydełkowanie. Podczas warsztatów dzieci mają ćwiczyć umiejętności manualne – podkreśla dyrektor.

Do końca czerwca do Nowego mogą zgłaszać się też reżyserzy do 35. roku życia. W konkursie „Debiut 2021″ na egzemplarz reżyserski i debiut teatralny do wygrania spektakl na scenie przy Krakowskiej 41. – Zapraszamy studentów i absolwentów wydziałów reżyserii, ale też studentów wydziału aktorskiego – mówi Sieklucki. Opiekunem konkursu jest Juliusz Chrząstowski. Repertuar Teatru Nowego Proxima i aktualności na stronie teatrnowy.com.plTytuł oryginalnyTeatr Nowy Proxima gra przez całe lato. „Nie ma wygaszania sceny w sezonie letnim w Krakowie. Będą hity”

Autor:Marta Gruszecka