Wakacyjne warsztaty dla dzieci!

Zapraszamy wszystkie chętnie dzieci w wieku od 7 do 10 lat na warsztaty z rękodzieła! Odbędzie się 9 warsztatów rękodzielniczych. Na każdy warsztat obowiązują zapisy biuro@teatrnowy.com.pl

Można wziąć udział w 1 lub więcej warsztatów! Warszaty są bezpłatne!

Wspólnie z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi w lipcu i sierpniu dwa razy w tygodniu odbywać się będą warsztaty z rękodzieła. Zapewniamy opiekę pedagogiczną, ubezpieczenie dziecka oraz poczęstunek!

Blok jednego warsztatu trwa dwa dni: każdy czwartek i piątek od godz. 10:00 do 13:00 (W przypadku grupy więcej niż 4 dzieci termin dwudniowego warsztatu dostosujemy indywidualnie!)

Obowiązują zgłoszenia mailowe na biuro@teatrnowy.com.pl

W zgłoszeniu mailowym prosimy o podanie imienia i nazwiska dziecka wraz z opiekunem prawnym. Do zgłoszenia prosimy podać numer kontaktowy oraz wpisać numer bloku tematycznego warsztatu, który publikujemy poniżej:

Blok tematycznyProgram
1. KORONKA KLOCKOWA.
Termin 8 i 9 lipca
Warsztaty z koronkarstwa klockowego poprowadzi Ewa Szpila: mistrzyni tradycyjnej koronki klockowej. Technika koronki klockowej polega na przeplataniu w grupach wielu nici nawiniętych na klocki. Dzięki temu tworzy się tzw. płócienko tworzące formy ornamentu i różne rodzaje siateczek w tle oraz wypełnieniach motywów. Koronkę podczas tworzenia umieszcza się na specjalnej poduszce z umieszczonym na niej wzorem. Technika ta umożliwia uzyskanie delikatnych ażurowych wyrobów o bardzo różnorodnych wzorach. Efektem warsztatów będzie wysokiej jakości i niezwykle efektowna zakładka do książki.



2. MAKRAMA
Termin 15 i 16 lipca
Warsztaty z szydełkowania poprowadzi Ewa Szpila: mistrzyni tradycyjnej koronki klockowej. Makrama to starożytna sztuka, polegająca na wiązania sznurków bawełnianych. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy podczas warsztatów użyjemy nici lnianych, konopnych lub jedwabnych. Podczas warsztatów dzieci uczyć się będą przede wszystkim węzła makramowego. Efektem warsztatów będzie bransoletka „meksykańska” tzw. „bransoletka przyjaźni”, które jest przykładem zastosowania podstawowych węzłów makramy do tworzenia biżuterii.



3. BIBUŁKARSTWO
Termin 22- 23 lipca
Warsztaty z bibułkarstwa poprowadzi Izabela Śliwińska- pedagog dziecięcy, na co dzień pracujący w szkole, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci z technik manualnych. Podczas warsztatów pracy z bibułą dzieci poznają rękodzieło polegające na robieniu ozdobnych kwiatów z bibuły. Jest to tradycyjne rzemiosło stosowane głównie w Małopolsce, bo to w tym regionie bibułkarstwem zajmowały się kobiety, które przystrajały swoimi wyrobami miejsca sakralne i domostwa.  Efektem warsztatów będą kwiaty bibułowe.



4. PRACA W TEKTURZE
Termin 29-30 lipca  
Zajęcia warsztatowe poprowadzi Joanna Makowska- Surowiec: absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale Malarstwo i Grafika Użytkowa. Obecnie zajmuje się projektowaniem nakryć głowy. Artystka przeprowadzi warsztaty z wyrabiania masek oraz maskowych form nakryć głowy. Efektem warsztatów będzie indywidualna maska.



5. MODELARSTWO
5 i 6 sierpnia
Warsztaty w pracy z drewnem poprowadzi Izabela Śliwińska- pedagog dziecięcy, na co dzień pracujący w szkole, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci z technik manualnych. Modelarstwo to niesamowite i rozwijające hobby. Przedmiotem modelarstwa mogą być praktycznie wszystkie obiekty otaczającego świata. Najczęściej są nimi samoloty, statki, ale też figurki ludzi lub innych istot (rzeczywistych lub fantastycznych), a także budowle lub całe miasta. Efektem pracy modelarskiej będzie samolot lub ramka do zdjęć.



6. ZAJĘCIA STOLARSKIE
Termin 12 i 13 sierpnia
Warsztat poprowadzi Agnieszka Bohdanowicz, pedagog dziecięcy, przez wiele lat pracujący w przedszkolu, jest specjalistą ds. psychologii dziecięcej i czynną artystą pracującą z drewnem. Artystka zajmuje się na co dzień renowacją mebli oraz pracą z drewnem. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie będą mogły stworzyć zabawki z drewna. Efektem pracy będą kolorowe budki lęgowe, które dzieci będą mogły pozostawić w wybranym przez siebie parku czy lesie.  


7. MALOWANIE NA SZKLE
Termin 19-20 sierpnia
Warsztaty malowania na szkle poprowadzi Łukasz Błażejewski- scenograf, performer, malarz. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studia doktoranckie na kierunku Scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studium podyplowe Creative Coding na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Tematem warsztatu będzie malowanie dowolnych form na szkle techniką opracowaną przez  Łukasza Błażejewskiego. Dzieci będą tworzyły różnokolorowe formy na słojach, które posłużą jako materiał do opowiedzenia swojej wymyślonej historii. Jako baza do pracy posłużą farby wyprodukowane na bazie wody, które mają intensywne, żywe kolory i nadają się również do malowania plastiku i porcelany. Do stworzenia obrysu dzieci posłużą się konturówką służącą do tworzenia podstawowego reliefu. Szkło. Bazą na której będą tworzyć – będą szklane butelki, miseczki, słoiki czy wazoniki. Efektem pracy warsztatowej będzie witrażowy świecznik, miseczka lub wazonik.

8. RENOWACJA MEBELKÓW
23 i 24 sierpnia
Warsztat poprowadzi Agnieszka Bohdanowicz, która jest pedagogiem, a przede wszystkim specjalistą ds. psychologii dziecięcej. Artystka zajmuje się na co dzień renowacją mebli oraz pracą z drewnem. Podczas pracy warsztatowej dzieci dowiedzą się jak wygląda profesjonalna naprawa starych mebli; dzieci będą mogły posiąść niezbędną wiedzę z zakresu naprawy, czyszczenia i pielęgnacji starych przedmiotów codziennego użytku. Dzieci nauczą się dobierać odpowiednie preparaty by usunąć pęknięcia, czy przebarwienia starych przedmiotów. Warsztat oparty będzie o najnowsze techniki i modę renowacji. Efektem pracy warsztatowej będzie nowy dowolny przedmiot z domu, który dzieci przyniosą do renowacji. 


9. RZEŹBA I POLICHROMIA
26 i 27 sierpnia
Warsztaty z rzeźby poprowadzi Łukasz Błażejewski- scenograf, performer, malarz. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studia doktoranckie na kierunku Scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studium podyplowe Creative Coding na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Do pracy przy rzeźbie artysta najprawdopodobniej wybierze materiał miękki, może to być praca w mydle i rzeźbienie w materiale przy użyciu prostych narzędzi. Efektem pracy warsztatowej będzie rzeźba z gliny i pudlowa polichromia.