Pałac Nieśmiertelności- LifeinKrakow

Przy ul. Krakowskiej 13 niebawem swoją działalność rozpocznie Pałac Nieśmiertelności. To projekt realizowany przez Teatr Nowy Proxima.

Dyrektor Teatru Nowego Proxima Piotr Sieklucki wspólnie z Łukaszem Błażejewskim, dyrektorem artystycznym, od kilku lat poszukiwał przestrzeni na nowe działania, niekoniecznie związane z teatrem. – Marzyliśmy o miejscu otwartym, które łączyć będzie wydawałoby się nie do połączenia dziedziny życia, jak choćby medycynę z performatyką, naukę z religią, nowe technologie z rękodziełem. Kiedy Zarząd Budynków Komunalnych wystawił do przetargu lokal 430 mkw. obok siedziby Teatru, wiedzieliśmy, że musi być nasz. Pierwszy przetarg przegraliśmy. Jednak przyszły najemca nie podjął wyzwania i lokal zwrócił. Wtedy nam się udało. To piękne miejsce, które obecnie urządzamy i przywracamy dawny blask i świetność. Wszystko finansowane jest z naszych prywatnych środków oraz oszczędności naszego Stowarzyszenia Teatr Nowy, bez grama publicznych środków na infrastrukturę. Pomagają również nasi stali sponsorzy i mecenasi, którymi kieruje Lucyna Płonka, wielki przyjaciel teatru. Tym bardziej jesteśmy dumni, że się udaje i powoli finalizujemy prace porządkowe. Tak powstaje Pałac Nieśmiertelności, 430 mkw. inspiracji – mówi dyrektor Sieklucki.

Co będzie się działo w nowej przestrzeni?

W Pałacu Nieśmiertelności będą organizowane cykliczne warsztaty dla młodzieży i seniorów, którzy będą wzajemnie się uczyć. Seniorzy zmierzą się z systemami AI, a młodzież z rękodziełem jak np. koronkarstwo, a nawet lepienie pierogów.

– Stworzyliśmy w Pałacu również obszerną kuchnię, w której będziemy wydawać cykliczne „Obiady Czwartkowe”, nawiązujące do słynnych obiadów Księcia Poniatowskiego; przy nich odbywać się będą rozmowy z wybitnymi specjalistami z zakresu AI, medycyny, nowych technologii. W tej kuchni organizować będziemy również zdrowe warsztaty kulinarne. Skoro jest kuchnia, to będzie też i łazienka, a w niej wanna, a w tej wannie Łukasz Błażejewski poprowadzi videobloga o sztuce ze wspaniałymi gośćmi. Kto się odważy na wspólną kąpiel? Zobaczymy – zdradza szczegóły nasz rozmówca.

W Pałacu nie zabraknie również warsztatów edukacyjnych, spotkań z wybitnymi lekarzami, performansów, wernisaży, zajęć z pielęgnacji ciała, zajęć z jogi i pilatesu. Program medyczny współtworzony będzie we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim, który będzie partnerem Pałacu. Radio Kraków z szefem Marcinem Pulitem również będzie uczestniczyć w budowaniu programu. Z kolei projekt społecznych spotkań będzie budowany z „Maxflizem”. – Jesteśmy na etapie rozmów i zaproszeń do Rady Przyjaciół, którą otwiera były Rektor AGH, prof. Ryszard Tadeusiewicz, specjalista od sieci neuronowych. W Pałacu będzie miejsce na wszystko, co wiąże się z pragnieniem „nieśmiertelności” – dodaje.

Sztuka, która potrafi przetrwać

Dlaczego pałac „nieśmiertelności”?

Sieklucki przypomina, że pałac z definicji pozbawiony jest funkcji obronnych, choć wskazuje na bogactwo. – Naszym bogactwem jest sztuka, nauka, Ciało, filozofia, religia. Pałac to też nasza aspiracja do reprezentacji idei kultury i rozwoju. Chcemy poszukiwać, a naszym hasłem prowokującym do działania jest „nieśmiertelność”. Sztuka, która potrafi przetrwać. Nauka, która wciąż odkrywa. Ciało, które nieustannie wydłuża swoją żywotność. Filozofia, która jest ponadczasowa i religia, która składa obietnice. To wszystko i więcej będzie powodem do wydarzeń, spotkań i dyskusji. Chcemy eksperymentów myślowych, afirmacji życia i idei transhumanistycznej. Chcemy rozmów o reinkarnacji, medycynie estetycznej i pośmiertnych awatarach. Chcemy obcowania ze sztuką, warsztatów manualnych i treningów dla mózgu. Interesuje nas piękno zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne; samorozwój i przezwyciężenie ludzkich ograniczeń fizycznych i psychicznych. To idea Łukasza Błażejewskiego, która wszystkim z teatru przypadła do gustu – odpowiada.

Według zapowiedzi dyrekcji Teatru Nowego Proxima Pałac Nieśmiertelności otworzy swoje podwoje wraz z początkiem marca.

– Chciałbym, żeby wszystkie wydarzenia były bezpłatne dla mieszkańców Krakowa; taki nowoczesny dom kultury… Pałac! Takiego miejsca z ideą wyrównywania szans, otwartym dostępem do sztuki i nauki nie ma żaden ośrodek w Polsce – zauważa Piotr Sieklucki.

Organizator Pałacu Nieśmiertelności czeka na pomysły osób, które chciałyby prowadzić w tej przestrzeni swoją działalność.