Malajkat i Szczypek, czyli konflikt w teatrze.

Konflikt czy nadużycie, co wydarzyło się w Akademii Teatralnej? „Fatalny błąd”.

„Druga twarz Malajkata”; „cień na rektora” – brzmią nagłówki o zarzutach pod adresem władz Akademii Teatralnej. Te, według studentki reżyserii Karoliny Szczypek, nie zareagowały odpowiednio na jej zgłoszenie. Sprawa nabiera medialnego rozgłosu po ponad roku, w kontekście największej, jak dotąd, dyskusji o przemocy w teatrze. Dlaczego o rektorze jednej z najważniejszych szkół artystycznych w Polsce wspomina się w negatywnym kontekście, choć od dłuższego czasu wdraża zasady antyprzemocowe?

Jest wrzesień 2020 r. W krakowskim Teatrze Nowym Proxima premierę ma „Spektakl dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze”. Karolina Szczypek z wieloma artystkami i artystami podkreślają, że „robią go, by dać sobie siłę i przestać się bać”. Czego? Przemocy – symbolicznej, psychicznej i ekonomicznej, wynikającej najczęściej z hierarchii, podtrzymywania autorytarnego systemu pracy i nauczania.

Cały artykuł w onet.pl

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/wojciech-malajkat-i-szum-wokol-akademii-teatralnej-konflikt-czy-naduzycie/qgm4g2g,681c1dfa