Jacek Kaczmarski. Premiera „Muzeum”

Kraków. W Nowym premiera „Lekcji historii Jacka Kaczmarskiego”

Teatr Nowy Proxima realizuje premierę za premierą i to nawet w czerwonej strefie. We wrześniu przy Krakowskiej 41 oglądaliśmy spektakl o przemocy w teatrze, dziś na Scenę Berlin wkroczy nostalgia. Przewodnikiem będzie Jacek Kaczmarski.

Trupa Piotra Siekluckiego sięgnie po „Lekcję historii Jacka Kaczmarskiego”, autorski spektakl muzyczny napisany przez polskiego poetę i barda w 1981 roku. To program składający się z utworów inspirowanych polskim malarstwem. Pisząc „Lekcję…”, Kaczmarski miał przed oczyma m.in. „Stańczyka” i „Rejtana” Jana Matejki, „Zesłanie studentów” Jacka Malczewskiego oraz „Autoportret” Stanisława Ignacego Witkiewicza.

– Intencją Kaczmarskiego było umieszczenie polskich doświadczeń okresu „Solidarności” w perspektywie historycznej tak, by odbiorca odniósł wrażenie, iż jest świadkiem procesu, a nie świadkiem wyjątkowego wydarzenia – wyjaśnia Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima.

Sam Kaczmarski w 1982 roku w rozmowie z Natalią Gorbaniewską o swoim tekście mówił tak: – Napisałem „Lekcję…” na wiosnę 1981 roku. To było dwadzieścia piosenek, opisów polskich obrazów, malowanych w XIX i XX wieku na tematy tzw. narodowe i polityczne. Paradoksalnie, kiedy wszystko można było powiedzieć wprost, ja postanowiłem znowu sięgnąć do metafory i do dystansu historycznego, żeby starać się przekonać ludzi, że to, co przeżywają, nie jest czymś nadzwyczajnym i jedynym. To zaledwie pewne wydarzenie w szeregu innych. Takich zrywów, rewolucji, momentów nadziei i klęsk w każdym pokoleniu zdarzało się przynajmniej kilka. Warunkiem ocalenia największych zdobyczy „Solidarności” jest przede wszystkim zdanie sobie sprawy, że należy o tym myśleć w sposób historyczny.

Z solidarnościowym programem Kaczmarski występował bardzo często. Towarzyszyli mu zwykle kompozytor muzyki filmowej i pieśniarz Przemysław Gintrowski oraz pianista, akom-paniator i dyrygent, Zbigniew Łapiński.

Po niemal czterech dekadach od premiery z muzyką zainspirowaną polskimi obrazami zmierzą się Janusz Marchwiński, Piotr Sieklucki, Paweł Harańczyk i Marcin Chatys.

* Premiera spektaklu „Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” jutro o godz. 20 na Scenie Berlin Teatru Nowego Proxima (Krakowska 41).