Do Kijowa?

Kraków. Sztukę Szczerka „NaXuj” zobaczy sam Zełenski. Krakowski teatr z zaproszeniem do Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski to bohater. Od 24 lutego – znany wcześniej jako aktor i komik – gra rolę życia i na czele ukraińskiego narodu dzielnie stawia czoła kilkunastokrotnie większemu rosyjskiemu najeźdźcy. Pisze Marta Gruszecka w „Gazecie Wyborczej – Kraków”.

Teatr Nowy Proxima błyskawicznie wpadł na pomysł oddania prezydentowi Ukrainy sceny i jako pierwszy w Polsce, a być może i na świecie, wystawił o nim sztukę. Tekst „NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zełenskim” napisał Ziemowit Szczerek, a spektakl wyreżyserował Piotr Sieklucki.

To nie jest laurka dla prezydenta Ukrainy

– To jest sztuka o Zełenskim, ale nie dosłowna. Chciałem pokazać kontekst, w którym żyje i działa ten człowiek. I nie chciałem robić mu laurki, tylko pokazać tę wojnę i jego w niej miejsce – mówił tuż przed premierą pisarz w rozmowie z Piotrem Siekluckim, dyrektorem Teatru Nowego Proxima, reżyserem spektaklu. Rzeczywiście, o beatyfikacji prezydenta nie ma w spektaklu mowy – owszem, jest dzielny i niebywale inteligentny chłop z krwi i kości, ale są też krwiste przekleństwa, sobowtóry Putina, zagubione duchy przeszłości, które same nie wiedzą, czego chcą i doskonale zorientowany w tu i teraz polski wzruszony działacz kultury Hołdzimierz Władyszłap Praszto (rolą którego Piotr Sieklucki po raz kolejny udowadnia, jakim łebskim jest aktorem). Znakomitym pomysłem było zaproszenie do udziału tancerzy, których zjawiskowy taniec zarówno bawi (trudno nie uśmiechnąć się, widząc przerysowane wywijasy panów z klubu nocnego), jak i zatrzymuje widza w poczuciu strachu i bezradności. Przypomina też, że przecież z prezydenta Ukrainy świetny tancerz! 

Teatr Nowy Proxima mówi „NaXuj” Putinowi 

Premiera odbyła się w maju i była szeroko komentowana w środowisku teatralnym. Wieść o spektaklu dotarła aż do Ukrainy. – Ukraińskie ministerstwo kultury zaproponowało, żebyśmy zagrali „NaXuj” w Ukrainie. Sam Wołodymyr Zełenski słyszał o naszej sztuce i serdecznie zaprasza – potwierdza Piotr Sieklucki. Kiedy Teatr Nowy Proxima wyruszy do Ukrainy? – Dokładnej daty jeszcze nie znamy, ale na pewno w przyszłym roku. 

W rolach głównych: Michał Felek Felczak (ZE), Katarzyna Krzanowska (Upiór Kijowa), Sławomir Sulej (Putin), Karol Śmiałek (Rasputin), Jacek Stefanik (Bohun), Piotr Sieklucki (Polski wzruszony działacz kultury Hołdzimierz Władyszłap Praszto) oraz tancerze ukraińscy: Stanisław Iwanicki, Kostya Mayorov, Volodymyr Ryga (tancerze ukraińscy). Scenografię i kostiumy przygotował Łukasz Błażejewski, muzykę Paweł Harańczyk, choreografię Karol Miękina, światła Wojciech Kiwacz, a charakteryzację Artur Świetny.