VHS – zapowiedź premiery

W dniach 19-21 listopada na Scenie Głównej Teatru Nowego Proxima odbędą się pokazy premierowe spektaklu „VHS – VISUAL HOMEMADE STORIES”, w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. W związku z obostrzeniami wywołanymi pandemią SARS-COV 19 i zakazem organizowania wydarzeń kulturalnych, pokazy premierowe spektaklu odbędą się BEZ PUBLICZNOŚCI. Spektakl z udziałem widowni zaprezentujemy po złagodzeniu obostrzeń.

VHS / Visual Homemade Stories to utwór performatywny, oparty na archiwum domowych nagrań wideo zespołu. Wychodząc od historii peryferyjnych i marginalnych, wydobytych z nośników już zapomnianych i porzuconych, podejmiemy próbę opowiedzenia codzienności doby transformacji.

Na przełomie lat 80. i 90. kamera pojawiła się w części gospodarstw domowych, rejestrując to, co najbardziej osobiste. Niezauważalnie, w przestrzeniach gdzieś pomiędzy, oko kamery rejestrowało dźwięki miast, ulic i mieszkań, odgłosy radia, samochodów, tramwajów, przypadkowe rozmowy, a także obrazy konkretnych miejsc, wydarzeń, reklam i produktów.

Obecnie na nośnikach analogowych znajduje się zapis konkretnych czasów, którego wizualność i charakter wpływają znacząco na sposób pamiętania tamtego okresu. Odtwarzanie po latach domowych nagrań VHS, wydobywa ładunek polityczny codzienności lat 90., a obrazy – warunkowane klasowo i genderowo, przestają być niewinne. Czy domowe nagrania wideo mogą jednak stać się przestrzenią do wytworzenia własnej opowieści? W jaki sposób pracować z potencjałem nostalgicznym obrazów transformacji?

Obsada: Natasza Aleksandrovitch/Sebastian Grygo, Małgorzata Biela, Weronika Łukaszewska, Marcin Wojciechowski

Reżyseria i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak

Muzyka: Piotr Peszat

Przygotowanie wokalne: Małgorzata Biela

Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski

Światło: Wojciech Kiwacz

Dźwięk: Grzegorz Janeczek