2021 – prace lokalne w Laskowej, Pleśnej i Lubniu

Jesienią 2021 roku na terenie gmin Pleśna, Laskowa i Lubień zrealizowano cykl warsztatów lokalnych. Program warsztatów lokalnych został wypracowany wspólnie z seniorami w trakcie warsztatów wyjazdowych i był odpowiedzią na ich potrzeby.

W ramach warsztatów lokalnych zrealizowano:

 1. Warsztaty filmowe zrealizowane pod opieką VERONIKI SIRASH, ALINY SENIK i DAWIDY PŁANETA. Ich celem była stworzenie autorskiego scenariusza i jego filmowa realizacja. Warsztaty zrealizowano na terenie Gminy Laskowa.
 2. Warsztaty kostiumograficzne i z zakresu projektowania ubrań. zrealizowane pod opieką ŁUKASZA BŁAŻEJEWSKIEGO. Celem warsztatów, zrealizowanych w duchu upcyclingu było wyposażenie seniorów w umiejetność projektowania, przeprojektowywania i szycia kostiumów, w tym kostiumów teatralnych. Warsztaty przygotowywały seniorów do realizacji pokazu mody i prezentacji ich autorskich projektów kostiumograficznych. Warsztaty zrealizowano na terenie Gminy Lubień.
 3. Warsztaty teatralne zrealizowane pod opieką KAMILA BŁOCHA. Ich celem było wyposażenie seniorów w nowe umiejetności związane z przygotowywaniem i realizowaniem przedstawienia teatralnego. Warsztaty obejmowały m.in. tworzenie scenariusza, pisanie tekstów piosenek, tworzenie scenografii i kostiumów, zajęcia aktorskie. W ramach warsztatów seniorzy pracowali nad własnym tekstem i autorskim przedstawieniem. Warsztaty zrealizowano na terenie Gminy Pleśna.
 4. warsztaty COACHINGOWE prowadzone przez ELŻBIETĘ CWYNAR BUDZIŃSKA, która specjalizuje się w rozwoju kompetencji liderskich i umiejętności komunikacyjnych oraz wspieraniu pracy zespołów przez facylitację i rozwiązywanie konfliktów. Celem warsztatów było zapewnienie wsparcia psychologicznego uczestnikom projektu.
 5. warsztaty DRAMATURGICZNE prowadzone przez DARIĘ KUBISIAK, absolwentkę performatyki przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim, reżyserkę i dramaturżkę. Celem warsztatów było wyposażenie uczestników projektu w umiejętności storytellerskie i wsparcie seniorów w waloryzacji ich własnych doświadczeń i opowieści. Warsztaty zrealizowano na terenie Gminy Lubień.
 6. warsztaty FLORYSTYCZNE, prowadzone przez PIOTRA GÓRSKIEGO, licencjonowanego florystę. Celem warsztatów było wypsoażenie seniorów w nowe umiejętności w zakresie kompozycji bukietów a także tworzeniu instalacji florystycznych z wykorzystaniem lokalnie występujących roślin. Warsztaty w duchu poszanowania lokalnej natury zrealizowane zostały na terenie Gminy Laskowa.
 7. warsztaty z WIZAŻU zrealizowane przez KAJĘ JAŁOZĘ, projektantkę, charakteryzatorkę, edukatorkę. Celem warsztatów było wyposażenie seniorów w podstawowe umiejętności w zakresie realizacji makijażu i charakteryzacji scenicznej, w tym, z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Warsztaty zrealizowano na terenie gmin Pleśna i Liubień.
 8. zajęcia z JOGI dla seniorów realizowane przez MARYNĘ HOBRZYK, dyplomowaną instruktorkę hatha jogi i właścicielkę marki Om sweet om produkującej naturalne kosmetyki, napary ziołowe, świece do aromaterapii. Celem warsztatów było promowanie zdrowego trybu życia i promowanie ruchu wśród osób starszych. Warsztaty zrealizowano na terenie Gminy Laskowa.
 9. zajęcia z tworzenia naturalnych KOSMETYKÓW realizowane przez MARYNĘ HOBRZYK na terenie Gminy Lubień.

Dodatkowo w ramach realizacji projektu odbyły się:

 1. warsztaty w zakresie tworzenia i zarządzania profilami w mediach społecznościowych, prowadzone przez Kaję Jałozę i Zuzannę Marchlewicz. Celem warsztatów była prezentacja know how obsługi profilu na portalu facebook, jednakże z uwagi na konkretne zapotrzebowania grup seniorskich biorących udział w projekcie, na warsztatach prowadzące skupiły się na tworzeniu profili / grup oraz treści i multimediów w aplikacji WHATSUPP;
 2. warsztaty w zakresie tworzenie materiałów wideo prowadzone przez Dominikę Biesiadę: celem warsztatów było wyposażenie seniorów w podstawowe umiejętności w zakresie tworzenia i montażu materiałów wideo, w tym w szczególności przy wykorzystaniu kamer wbudowanych w telefony komórkowe.
 3. warsztaty fotograficzne prowadzone przez Marcina Olivę Soto. Celem warsztatów było wyposażenie seniorów w podstawowe umiejętności związane z fotografią, w tym z fotografią dokumentalną i portretową, w tym zarówno z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, jak i aparatów fotograficznych wbudowanych w telefony komórkowe.