2018 TNW

2018- I EDYCJA

W 2018 Teatr Nowy w Krakowie realizuje projekt pn. „TEATR NOWEGO WIDZA” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury, Fundacji PZU oraz Gminy Miejskiej Kraków.

W ramach projektu powstaną 2 spektakle teatralne dla dzieci:

  • Jan Brzechwa, „Akademia Pana Kleksa”, reż. Piotr Sieklucki – PREMIERA IX 2018
  • Paweł Sablik, „Mała syrenka z głębin wypływa”, reż. Andrzej Błażewicz – PREMIERA XI 2018

Dzieci z 8 gmin w Małopolsce będzie miało okazję na BEZPŁATNY UDZIAŁ W POKAZACH powstałego w ramach projektu spektaklu dla dzieci: „AKADEMIA PANA KLEKSA” wg Jana Brzechwy, w reżyserii Piotra Siekluckiego.

Ponadto zaproszone do udziału w projekcie dzieci będą miały również okazję do udziału w WARSZTATACH TO JEST TEATR! prowadzonych przez artystów i twórców spektaklu „Akademia Pana Kleksa”.

Warsztaty prowadzone będą przez reżysera, scenografa, choreografa, artystów wizualnych oraz iluzjonistę i pokazują uczestnikom jak powstaje spektakl i jak wygląda jego przygotowanie do pokazu. Uczestnicy mają również okazję współuczestniczyć w przygotowaniu scenografii i rekwizytów do pokazu spektaklu, zobaczyć funkcjonowanie i obsługę spektaklu, a także w ramach pracy z reżyserem przygotować się do aktywnego uczestniczenia w spektaklu. Ponadto warsztaty pokazują uczestnikom tajniki zastosowanych w trakcie pokazu spektaklu rozwiązań inscenizacyjnych. Uczestnicy mają również okazję spotkać się z artystami wizualnymi i popracować z kamerą i wizualizacjami oraz animacjami.

Galeria ze spektaklu „Akademia Pana Kleksa”

TRWAJĄ PRÓBY DO SPEKTAKLU!!!

O czym to jest?

Trwają przygotowania do premiery spektaklu AKADEMIA PANA KLEKSA

„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy to opowieść o niezwykłych przygodach Adasia Niezgódki, który wspólnie z innymi chłopcami odbiera nauki w szkole Ambrożego Kleksa. Szkoła ta w niczym nie przypomina szkół, które wszyscy znamy. Nie tylko nie ma w niej dzwonków ani sprawdzianów czy ocen, nie ma też w niej tradycyjnych przedmiotów, a uczniowie zamiast gramatyki uczą się np. kleksografii. Sam Ambroży Kleks jest bardziej czarodziejem niż nauczycielem, a za swój cel stawia sobie przede wszystkim rozbudzenie w swoich uczniach fantazji i wyobraźni. Będący adaptacją powieści Brzechwy spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego to wędrówka do krainy dziecięcej wyobraźni, opowieść o dorastaniu, w którym to, co realne i prawdziwe, miesza się z tym co wyśnione i magiczne. „Akademia Pana Kleksa” staje się tutaj szkołą marzeń, w której najważniejsza jest kreatywność i otwartość na to, co nas otacza.

Ambroży Kleks uczy swoich wychowanków przede wszystkim tego, że muszą być odpowiedzialni za siebie i za innych. Dając im ogromną swobodę w poznawaniu świata i siebie samych, pozwala im wchodzić w dorosłość. Dba również o to, aby w ich życiu nie brakowało zabawy. Ambroży Kleks wie doskonale bowiem, że nic tak nie zniechęca do pracy i nauki, jak nuda.

Dlatego też wystawiając w teatrze „Akademię Pana Kleksa” zadbamy o to, aby nikt na widowni nie nudził się ani przez chwilę. W tym celu całą kamienicę, w której mieści się Teatr Nowy, zamienimy w Akademię Pana Kleksa. Widzowie nie tylko będą mogli zobaczyć, jak wygląda Akademia Pana Kleksa, będą też mieli okazję na chwilę stać się jej uczniami.

W roli Ambrożego Kleksa wystąpi Tomasz Schimscheiner. Filipa Golarza zagra Jacek Strama, partnerować im będą aktorzy młodego pokolenia,  studenci i absolwenci szkół teatralnych, akrobaci i piosenkarze.

W spektaklu zabrzmią także (w nowych aranżacjach Pawła Harańczyka) popularne kompozycje Andrzeja Korzyńskiego, takie jak „Kaczka dziwaczka”, „Meluzyna”, „Dzik jest dziki”. Wszystkie piosenki w spektaklu wykonają Piotr Sieklucki i Bartosz Jankowski.

Cała siedziba krakowskiego Teatru Nowego zamienia się w magiczną “Akademię Pana Kleksa”, która mieści się w ogromnym budynku na samym końcu ulicy Czekoladowej.  Akademia podobnie jak Teatr “zajmuje duży trzypiętrowy gmach z czerwonej cegły; na parterze mieszczą się sale szkolne, w których odbywają się lekcje, na pierwszym piętrze są sypialnie i wspólna jadalnia, wreszcie na drugim piętrze mieszka pan Kleks z Mateuszem”. To właśnie na trzecim piętrze odbywa się wspólny seans aktorów z uczestnikami spektaklu; dzieci bowiem siedzą w przestrzeni aktorskiej gry i wspólnie uczestniczą w jej przebiegu.

Film z warsztatów!