Kaja Jałoza – program warsztatów rękodzielniczych
Kaja Jałoza, projektantka, charakteryzatorka, edukatorka. Wykształcenie wzornicze zdobywała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i ESDAP Catalunya w Barcelonie, gdzie rozwijała zainteresowanie designem zrównoważonym i zaangażowanym społecznie. Współpracowała przy projektowaniu pomocy edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami wzroku dla Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego. Współzałożycielka inicjatywy Projekt Wytrawny łączącej design z kulinariami w duchu lokalności i sezonowości. Od 2018 roku zaangażowana w projekty społeczne skierowane do seniorów i młodzieży z obszarów wiejskich, realizowane przez Teatr Nowy Proxima.
Pomysł poprowadzenia warsztatów upcyklingowych dla seniorów wywiązał się ze wspólnej dyskusji nad poziomem zanieczyszczenia środowiska i koniecznością szerzenia świadomości o nim w grupach, do których nie docierają wielkomiejskie trendy na bycie „eko”. Ogromne ilości jednorazowych opakowań i niskiej jakości ubrań zalewają gospodarstwa domowe w każdym regionie Polski, ale to mieszkańcy wsi nauczeni są szacunku do surowców. Dlatego postanowiliśmy do rękodzielniczych tradycji wprowadzić współczesny kontekst, tak by dać seniorom narzędzia i pomysły do kreatywnego przetwarzania odpadów papierowych, plastikowych i włókienniczych.
Nigdy nie zakładałam, że będę pracować z seniorami, aż do 2018 roku, kiedy Teatr Nowy zaprosił mnie do przygotowania charakteryzacji na cykl spektakli finałowych programu 60+ Nowy Wiek Kultury. Zetknięcie z tymi pełnymi wigoru, zdolnymi i śmiałymi ludźmi uświadomiło mi, że międzypokoleniowe interakcje są niezwykle wzbogacające i wzmacniające dla obydwu stron. Wspaniale jest też obserwować różnorodność charakterów i postaw grupy, którą duża część społeczeństwa uznaje (zupełnie niesłusznie) za niewidzialną i nijaką. Niestety oni sami nierzadko podzielają taką opinię, dlatego chcę im przypominać jak bardzo są cenni, ważni i potrzebni, również sobie nawzajem. A poza tym, kto potrafi bawić się lepiej niż seniorzy?