Biały

Scena Berlin

Spektakl jest swoistym protest songiem młodego, białego, uzdolnionego artysty z Europy Wschodniej, stykającego się u progu życia z problemem walki o godne życie. Rzecz dzieje się w czasach powracającej ksenofobii, przejawów agresji, brutalności wobec ludzi o odmiennym kolorze skóry, odmiennych poglądach, w czasach odnawiającego się i na nowo ogniskującego rasizmu, niepokojących odsłon nacjonalizmów, nietolerancji wobec Inności. Przede wszystkim jednak w czasie protestów Kobiet w Polsce.

Scenariusz monodramu inspirowany pieśniami Niny Simone, tekstami Daniela Defoe, Johna Maxwella Coetzeego, Michela Tourniera, Czarnych Panter, Martina Luthera Kinga stanowi kompilację tekstów rozpoznawalnych kulturowo i wykorzystuje historię i pieśni czarnej aktywistki Niny Simone.

Ikona jazzu, bluesa, rhythm & bluesa i soulu – Nina Simone – od lat sześćdziesiątych zaangażowana w murzyński ruch obrony praw obywatelskich, której solą repertuaru stają się protest songi, jest symbolicznym alter ego młodego białego człowieka zmagającego się z niepokojącą polską rzeczywistością.

Psychodeliczne wideo autorstwa Roberta Mleczki, wykorzystujące  proste symbole graficzne i florystyczne uplastyczniają przestrzeń i przeniosą Was w oniryczny, hipnotyczny, baśniowy seans.

  • Scenariusz i reżyseria: Ewa Wyskoczyl
  • Aktor, muzyka, aranżacje piosenek, choreografia: Marek Bula
  • Projekcje wideo – Robert Mleczko
Spektakl powstał dzięki wsparciu finansowemu ZAiKS i Fundacji Sceny  im. St. Wyspiańskiego