Lato w teatrze 2022

W dzisiejszym świecie w którym nawet fakty naukowe poddawane są w wątpliwość chcemy przyjrzeć się temu co realne i nierealne, jak odróżniać newsy od fake newsów, prawdziwe życie od tego na Instagramie.

UN(REAL) to projekt, który zakłada powrót do tego co realne, empiryczne i namacalne oraz podjęcie próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, gdzie przebiega granica pomiędzy tym co rzeczywiste, a tym, co fałszywe/nierealne. Czy zdjęcie z nałożonym filtrem na Instagramie jest real czy unreal? Czy fotografia wykonana przez profesjonalistę człowiekowi w masce przedstawia prawdę czy fałsz? Będziemy przyglądać się temu czym są prawda i fałsz oraz ich odcieniom. Czy prawda zawsze jest w cenie? Czy każda zafałszowana informacja jest zła? Chcemy nam i naszym uczestnikom zadać trudne pytania, ale jednocześnie jesteśmy gotowi na trudne odpowiedzi. A wszystko to chcemy zrobić w swobodnej, twórczej i przyjaznej atmosferze.

Podczas półkolonii poświęcimy serię spotkań naszym zmysłom – z uwagą podejdziemy do tematu wzroku, słuchu, węchu, dotyku i czucia oraz mowy. W ramach tej serii odbędziemy m.in. warsztaty z aromaterapii oraz nauki polskiego języka migowego.

Ponadto odbędziemy warsztaty tematyczne poświęcone: rzeczywistości/nierzeczywistości w sztuce, wizerunkowi w social mediach (zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i również o lifestyle), o faktach naukowych i teoriach spiskowych, o inspirowaniu się prawdziwymi wydarzeniami w kulturze i ich przetwarzaniu. Podczas półkolonii odbędziemy również warsztaty fotograficzne, których tematem będzie prawda/fałsz oraz warsztaty artystyczne podczas których będziemy tworzyć kolaże przedstawiające motyw „(UN)REAL”. Nie zabraknie również miejsca na warsztaty aktorskie podczas których przyjrzymy się „graniu na scenie” jako narzędziu tworzącemu (nie)rzeczywistość. Odbędziemy również warsztaty z charakteryzacji, których motywem będzie „maska” (warsztaty zostaną poprzedzone dyskusją na temat tego czym jest i czym może być „maska” w życiu).


Koordynacja projektu: Karolina Purłan-Leśniak

Instruktorzy: Łukasz Błażejewski, Małgorzata Fatalska, Karolina Purłan-Leśniak, Piotr Sieklucki, Artur Świetny

Dokumentacja fotograficzna i filmowa: Małgorzata Fatalska

Opieka pedagogiczna: Karolina Purłan-Leśniak oraz Magdalena Jasicka

Kierownik wypoczynku: Alicja Jakubowska


Organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego